Kaszuby Atrakcje Turystyczne

Zobacz Kaszuby atrakcje – ciekawe miejsca na Kaszubach, które warto zobaczyć odwiedzając region Kaszub. Szczegółowe opisy i zdjęcia, wykonane w naszej najbliższej okolicy jak i nieco dalej.

Kaszuby są piękne o każdej porze roku.

Kaszuby Atrakcje w najbliższej okolicy

Jezioro Jelenie – 400 metrów

Od naszych obiektów noclegowych najbliżej położone (400 metrów, 5 min. pieszo) jest jezioro Jelenie. Jezioro to wraz z jeziorami Gołuń, Wdzydze, Radolnym i Słupinkiem stanowi kompleks „Jezior Wdzydzkich” zwany potocznie „Kaszubskim Morzem” czy też „Wielką Wodą”. Cały kompleks jeziorny ze względu na unikatowe krajobrazy, florę oraz faunę objęty jest obszarem ochronnym Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Jezioro Jelenie jest jeziorem bardzo czystym o piaszczystym dnie i licznych brzegach zachęcających do kąpieli wodnych.
Niedaleko kąpieliska jest także wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, windsurfing).

Poniżej zdjęcia zrobione w okolica jeziora Jelenie, Wdzydz oraz całego kompleksu Jezior Wdzydzkich podczas wypraw kajakowych:


 

Konie, jazda konna – na miejscu

Nasze obiekty wypoczynkowe położone są w bezpośrednim sąsiedztwie zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego Państwa Jaszewskich, u których to istnieje możliwość jazdy konnej na trójce koni. Możliwe jest także zobaczenie innych zwierząt gospodarskich takich jak: krowy, świnki, pieski, koty, gęsi, kaczki, indyki, kury – z pewnością ciekawa atrakcja dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych 🙂

Konie i inne zwierzęta można też często zobaczyć bezpośrednio zza płotu naszej posesji, niedaleko jest ich wybieg. Poniżej kilka zdjęć:


 

Las, oznaczone ścieżki piesze i rowerowe – od 100 metrów

Jak wcześniej zostało wspomniane nasze kwatery dookoła otaczają piękne kaszubskie lasy, w których bez problemu można znaleźć piękne okazy grzybów (kurki, prawdziwki, koźlaki, maślaki), czy też owoce leśne takiej jak jagody czy borówki.

Nasze kwatery znajdują się w centrum Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, na terenie Parku został wyznaczony szereg  ścieżek edukacyjno-przyrodniczych po najpiękniejszych terenach Parku (rezerwaty, pomniki przyrody, punkty widokowe). Część z tych ścieżek biegnie w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, mowa tutaj o trasach:

 • trasa rowerowa żółta „Schodno – Wdzydze-Kiszewskie” opis mapka,
 • trasa rowerowa zielona „Dookoła Jezior Wdzydzkich” opis mapka.

 Atrakcje w bliskiej okolicy (do 2 km)

Kaszubski Park Etnograficzny – najstarszy skansen w Polsce – 2 km

Jeśli chodzi o Kaszuby atrakcje muzealne, we Wdzydzach Kiszewskich można zobaczyć i zwiedzić najstarszy skansen w Polsce – założony już w 1906 r. przez Teodora i Izydorę Gulgowskich. Aktualnie teren Muzeum stanowi  22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, na którym to zostały odtworzone liczne obiekty  regionalnej architektury kaszubskiej i kociewskiej z okresu od XVII do XX wieku: chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, dwa wiatraki, tartak, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Wiernie odtworzone wnętrza, autentyczne wyposażenie, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe (kuźnia, tartak, wiatraki) nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Więcej na: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich – 2 km

W ostatnich latach na terenie stanicy PTTK we Wdzydzach Kiszewskich stanęła drewniana wieża widokowa o wys. 35,6 m. Wieża posiada trzy platformy widokowe na wysokościach: 10, 20 i 30 m. Z wieży można podziwiać przepiękną i zapierająca dech w piersiach panoramę Krzyża Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim.

Przykładowe ujęcia z wież można zobaczyć tutaj.

Rejs statkiem po „Kaszubskim Morzu” – 2 km

We Wdzydzach Kiszewskich w sezonie letnim można się wybrać w rejs statkiem „Stolem”. Trasa rejsu przebiega z przystani „U Grzesia” na jeziorze Jelenim, przez skrzyżowanie tego jeziora z Wdzydzkim, Radolnym i Gołuń, następnie między półwyspami Niwka i Kozłowiec wpływa się na wielką wodę, czyli jezioro Wdzydze.

 

Inne atrakcje Kaszuby w okolicy do 30 km

 

 

Atrakcje w Kościerzynie – 12 km

Kościerzyna to najbliżej nas położone miasto, w którym odnajdziemy szereg różnego rodzaju atrakcji i zabytków:

 • Odnowiony rynek z piękną fontanną i licznymi restauracjami i kawiarniami,
 • Muzeum Ziemi Kościerskiej znajdujące się w rynku miasta, w ceglanym ratuszu z 1843 r. (www),
 • Muzeum Kolejnictwa położone w okolicach dworca (www),
 • Muzeum Akordeonu (www),
 • Pływalnia Aqua Centrum ze zjeżdżalniami, sauną i siłownią (www),
 • Kościerskie Sanktuaria: Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej (www),
 • Odnowiony Stary Browar miejsce produkcji prawdziwego lokalnego piwa łączący ponad stupiećdziesięcioletnią historię i tradycję browarnictwa w Kościerzynie z nowoczesną technologią (www),
 • Nowoczesne kino Remus (www).
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – ok. 17 km
Szczyt Wieżyca i wieża widokowa – ok. 30 km
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku  – ok. 30 km

W Szymbarku (www) zostały w jednym miejscu zebrane różne ciekawe obiekty m. in.:

 • Dom do góry nogami,
 • Najdłuższa Deska Świata,
 • Muzeum Gospodarstwa Domowego,
 • Dom Sybiraka z Łagrem,
 • Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady,
 • Bunkier Gryfa Pomorskiego.
Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie – 15 km
Kalwaria Wielewska we Wielu – 15 km
Zadzwoń Teraz
Lokalizacja